O klášterech - mužský trapistický klášter Nový Dvůr

Znáte kláštery z kterých Vám dodáváme delikatesy?

V nové rubrice "O klášterech" začneme s trapistickým klášterem Nový Dvůr u Teplé u Mariánských Lázní.


Nový klášter z obnoveného barokního statku funguje od 2002. Zhruba 30 mnichů. Život věnují modlitbám, studiu a také práci - 5h denně pro udržení rovnováhy. Bratří při zakládání dostali do vínka od mateřské komunity z Opatství Sept-Fons (založena 1132) staré mnišské recepty hořčic, které pak rozvíjejí. Vyrábějí v bio kvalitě hořčice, pomazánky a kosmetiku.
Ekonomika kláštera stojí na schopnostech bratří, to je pravda, ale také na něčem, co křesťané nazývají prozřetelnost.

Více najdete v článcích zde:

https://www.novinky.cz/cestovani/clanek/na-skok-v-klastere-novy-dvur-kde-mnisi-vyrabeji-horcici-44857

https://www.idnes.cz/finance/prace-a-podnikani/podnikani-mnichu-opatstvi-novy-dvur.A150803_122829_podnikani_kho?

 

O klášteře je natočených více videí

Dokumentární film z roku 2005 o jednom celém dni v klášteře, o jejich životě, o založení kláštera, architektuře, o práci na hořčicích a na poli. Video (26min) je v angličtině (dají se zapnout anglické titulky a pak je nechat automaticky překládat), nicméně můžeme se podívat tam, kam se nedá dostat.

 

Další video je z roku 2010, je v češtině a má 26min - najdete jej zde na stránkách České Televize - https://www.ceskatelevize.cz/porady/10213629490-zasveceni/210562213000007-trapiste/. Uvidíme co jsou ti trapisté vlastně zač. Co, proč, zač a jak žijí, jak se modlí, pracují ...

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení