O klášterech - ženský trapistický klášter v Poličanech

Znáte kláštery z kterých Vám dodáváme delikatesy? Jak jste si početli minule o trapistickém kláštere Nový Dvůr?

Věříme že Vás články, fotky, videa zaujali a dnes pokračujeme v nové rubrice "O klášterech" ženským trapistickým klášterem Naší Paní v Poličanech ve Středních Čechách, mezi Neveklovem u Benešova a Vltavou (Novou Živohoští).

 

Komunita Naší Paní nad Vltavou Řádu cisterciáků přísnější observance (latinsky Ordo Cisterciensis Strictioris Observantiae - O.C.S.O. - jednodušeji trapistky) je jediným ženským opatstvím v ČR, která bylo založeno v roce 2007 mateřským domem v italském Vitorchianu. Ženy žijí podle Řehole svatého Benedikta, modlí se a pracují. Součástí dne je liturgická a osobní modlitba, rozjímání a různorodá práce, například vyrábí sušenky, chovají včely a prodávají med, malují a prodávají ikony.

 Hlavní budovou komplexu je kostel ve tvaru kříže. Kolem křížové chodby jsou rozmístěny jednotlivé části kláštera, skriptorium, kde komunita čte a studuje, kapitulní síň, kde se sestry shromažďují každé ráno k četbě Řehole a naslouchají promluvě převorky kláštera, a refektář, tedy jídelna. V prvním patře jsou pak cely dormitáře a v další části se nacházejí dílny. Nedílnou součástí každého kláštera je dům k přijímání hostů, jak žen, tak mužů, věřících i nevěřících, všech, kteří chtějí strávit několik dní v tichu, aby načerpali nové síly pro svůj každodenní život.

 

 

Několik článků

 

I o tomto klášteře je natočených pár videí

Dokumentární 17min film TV Noe s názvem "Velké ticho v Poličanech" z roku 2014. V dokumentu mluví sestry trapistky, také trapistický opat, byť teda řekli by jste si, že trapistická řehole je opravdu mlčenlivá. Modlitba, zpěv, ticho, práce - to vše naplňuje "Ora et Labora".

 

Další video je z roku 2008, je v češtině a má 22min - najdete jej zde na stránkách České Televize - www.ceskatelevize.cz/porady/1185258379-cesty-viry/308298380070024-trapistky-v-cechach/.

 

Všechny jejich produkty (sladké mléčně karamelové krémy - Dulce de Leche, sušenky a čokolády), které lze zakoupit na našem eshopu najdete zde www.monasterydelimarket.cz/znacka/trapistky-policany/