BENEDIKTÍNI - Bakonybel, Maďarsko

Webová stránka značky: BENEDIKTÍNI - Bakonybel, Maďarsko

Historie kláštera v Svatého Mořice v Bakonybélu

Klášter sv. Mořice  

Klášter Svatého Mořice v Bakonybélu je datován přibližně jako vznik Maďarského Státu, byl založen prvním maďarským králem, Štěpán I. v roce 1018. Prvním opatem byl Svatý Vintíř český, příbuzný královny Gisely. V době Vintíře byl klášter domovem pouze pár mnichů, takže přesněji  je nazýván malou poustevnou. V 11.století, následně po Vintíři, si vybírá další slavný poustevník tuto vesnici pro svůj život, Svatý Gerhard, který byl dřívějším učitelem Štěpánova syna Emerica a později biskupem Csanádským. Dnes můžou návštěvníci najít malou kapličku v lese, kde se sbíhají tři pramínky, asi 1 km vzdálené od kostelní budovy.

Zakladatelé se rozhodli zasvětit klášter Svatému Mořici. Přestože on není obvyklým maďarským svatým, je zajímavé vědět, proč si ho vybrali jako svého svatého patrona. Jedním důvodem může být to že klášter, odkud náš první opat Vintíř pocházel byl také klášter věnovaný Svatému Mořici. Dalším důvodem může být spojení s kopím Svatého Mořice. Toto kopí bylo důležitou relikvií, poněvadž mělo na sobě jeden hřebík, který tvoří kříž Krista. První Maďarský král Štěpán získal toto kopí, když byl korunován, jako dar od římského císaře. Král Štěpán musel znát příběh Svatého Mořice a mohl také býti osobou, která jej chtěla doporučit jako svatého patrona.

Od konce 11.století klášter začal vzkvétat. Klášter měl pozoruhodnou správu majetku a práva k užívání své pečeti k podepisování oficiálních dokumentů. Počet mnichů začal vzrůstat, i když během historie nikdy nepřevýšil počet 10-12.

Konec Středověku přinesl do kláštera Svatého Mořice krizi. Klášter ztratil právo k používání své pečetě, protože počet mnichů se snížil. Opaté střídali jeden druhé velice rychle. Nesloužili až do smrti tak jak tomu v těchto dobách bylo, ale byli odvoláni ze svých pozic. Byl to čas vnitřního zmatku, který mohl být vyřešen až v 16.století zřízením Maďarské benediktínské Kongregace.

V 17. století byla země částečně okupována Osmanskou říší.  Budovy kláštera byly zničeny nebo později spadly. Majetky byly převzaty přírodou: údolím projíždějící cestovatelé mohli nalézt pouze les, bažiny a nějaké ruiny. Přesně nevíme, kde byly ruiny, poněvadž v této oblasti ještě nebyly prováděny archeologické průzkumy.

Na přelomu 17. a 18. století přišli mniši zpět a začali znovu v údolí pracovat. V této době můžeme mluvit také o zrození vesnice. Ekonomika kláštera byla reorganizována a kostel byl brzy přestavěn. Barokní kostelní budova, jenž můžeme až dodnes vidět, je výsledkem procesu přestavby. Ačkoli klášter se nemohl ubránit bouřím Maďarské historie (například vláda Josefa II. Římského Císaře, který omezil kláštery a snížil počet mnichu), následná staletí přinesla do Bakonybélu prosperitu. Nejznámější opat této doby byl Izidor Guzmics. Ten strávil méně než desetiletí v klášteře Svatého Mořice, založil historickou botanickou klášterní zahradu pro rekreační i vědecké účely. V této době mohli také budoucí učitelé studovat v klášterní škole.

 Naposledy v Maďarské historii, kdy mnichové museli opustit Bakonybél, byl rok 1950. Komunistický stát sebral budovy a internoval zde jeptišky z Budapešti. Bohužel během desetiletí komunismu jak budovy, tak park trpěly zanedbáváním a ničením.

V roce 1998 se rozhodlo pár mnichů z benediktínského opatství Pannonhalma obnovit benediktínský život v údolí. Začali renovovat klášterní budovu, jež byla dokončena v roce 2012. Dnes zde žije 5 mnichů. Další velký projekt byl renovovat zahradu a park, který byli schopni uskutečnit díky finanční podpoře Evropské unie. Nyní je obojí, 1,5 árů bylinkové zahrady a 4 árů historické zahrady, otevřeno návštěvníkům a vypráví příběh benediktínského řádu, kláštera a parku. (z https://www.viabenedictina.eu/cs/klaster-sv-morice)

Další informace, fotky v maďarštině zde - https://www.bakonybel-monostor.hu/millenniumi-beruhazas/ (pro přibližnou orientaci na stránkách stačí použít automatický překlad přes Google Translator - https://translate.google.cz/translate?hl=&sl=hu&tl=cs&u=https%3A%2F%2Fwww.bakonybel-monostor.hu%2Fmillenniumi-beruhazas%2F)

 

VIDEO

 

 

Levandulova cokolada horka Klaster Bakonybel Madarsko
Hořká čokoláda s levandulí
159 Kč

Kakao 70%

Vyprodáno 
Detail
893
Levandulove mydlo Klaster Bakonybel Madarsko
Levandulové mýdlo
149 Kč

Vůně levandule je výjimečně uklidňující a osvěžující. Podle konvenční medicíny, éterický olej zmírňuje bolest a je účinnou pomůckou proti únavě. Bambucké máslo vyživuje suchou...

Vyprodáno 
Detail
892
Med salvejovy Klaster Bakonybel Madarsko
Šalvějový med
199 Kč

Smíšený květový med z šalvějové bio zahrady kláštera. Díky dezinfekčním účinkům šalvěje je tento med vynikající pro léčbu bolestí v krku a jiných dýchacích potíží.

Vyprodáno 
Detail
1137
diabeticka horka cokolada s medunkou
Hořká čokoláda s meduňkou - bez přidaného cukru
169 Kč

Kakao 83,9%

Vyprodáno 
Detail
714
diabeticka mlecna cokolada s medunkou
Mléčna čokoláda s meduňkou - bez přidaného cukru
169 Kč

Kakao 33,9%

Vyprodáno 
Detail
713
diabeticka mlecna cokolada s bazalkou
Mléčna čokoláda s bazalkou - bez přidaného cukru
169 Kč

Kakao 33,9%

Vyprodáno 
Detail
712
Tymianova cokolada horka Klaster Bakonybel Madarsko
Hořká čokoláda s tymiánem
159 Kč

Kakao 53,8%

Vyprodáno 
Detail
895
diabeticka horka cokolada s bazalkou
Hořká čokoláda s bazalkou - bez přidaného cukru
169 Kč

Kakao 83,9%

Vyprodáno 
Detail
711
diabeticka bila cokolada s matou
Bílá čokoláda s mátou - bez přidaného cukru
169 Kč

Kakao 30,6%

Vyprodáno 
Detail
709
diabeticka horka cokolada s matou
Hořká čokoláda s mátou - bez přidaného cukru
159 Kč

Kakao 83,9%

Vyprodáno 
Detail
710
Med levandulovy Klaster Bakonybel Madarsko
Tip
Levandulový med
199 Kč

Smíšený květový med z levandulové bio zahrady kláštera. Příjemně uklidňující pro večerní čaj před spánkem, ale také díky antibakteriálnímu účinku levandule je vhodný i pro...

Vyprodáno 
Detail
1138
Levandulovy caj Klaster Bakonybel Madarsko
Levandulový čaj
99 Kč

Čaj lze použít proti poruchám spánku, nervovému napětí, neklidu.

Vyprodáno 
Detail
898
Levandulova cokolada mlecna Klaster Bakonybel Madarsko
Mléčná čokoláda s levandulí
159 Kč

Kakao 33,6%

Vyprodáno 
Detail
894
Bazalkova cokolada horka Klaster Bakonybel Madarsko
Hořká čokoláda s bazalkou
159 Kč

Kakao 53,8%

Vyprodáno 
Detail
896
Salvejova cokolada horka Klaster Bakonybel Madarsko
Hořká čokoláda se šalvějí
159 Kč

Kakao 53,8%

Vyprodáno 
Detail
1142
Bazalkova cokolada mlecna Klaster Bakonybel Madarsko
Mléčná čokoláda s bazalkou
159 Kč

Kakao 33,6%

Vyprodáno 
Detail
1139
Tymianova cokolada mlecna Klaster Bakonybel Madarsko
Mléčná čokoláda s tymiánem
159 Kč

Kakao 33,6%

Vyprodáno 
Detail
1140
Salvejova cokolada mlecna Klaster Bakonybel Madarsko
Mléčná čokoláda se šalvějí
159 Kč

Kakao 33,6%

Vyprodáno 
Detail
1141
Nahoru
Další produkty
36 položek celkem

Stránka 1 z 2 - 36 položek celkem