Kód: 1732 | Značka: TRAPISTI - Aiguebelle, Francie

Sušené bylinky na čaj, nebo vaření - bobule jalovce

159 Kč / ks
Skladem

Ideální pro přípravu marinád, pokrmů ze zvěřiny, perliček, kysaného zelí. Tradičně se také užívají jako nálev jako tonikum a pro podporu dobré trávicí rovnováhy.

Kategorie: Bylinkové čaje
Hmotnost: 0.05 kg

Před použitím je vhodné plody rozdrtit, aby se dosáhlo lepšího vyluhování účinných látek. 

Jalovec účinkuje jako antitusikum, tzn. tlumí kašel2 lžičky sušených drcených plodů jalovce dáme vařit na 3min do 300ml vody, pak odvar stáhneme a necháme louhovat 12-17 minut.

 

Složení: bobule jalovce

Hmotnost: 50g

 

Nepoužívat v těhotenství.

Svatá Hildegarda z Bingenu je doporučovala na plicní choroby a horečku a jako močopudný prostředek.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:
 

Klášter Aiguebelle byl založena v roce 1137 na hranicích Dauphiné a Provence mnichy z Morimondu, čtvrté dcery Cîteaux založeného v roce 1115 v Champagne. Klášter je postaven v izolovaném údolí, jak by cisterciácká tradice říkala, na soutoku tří potoků, odtud název "krásné vody", Aiguebelle.

Ve 12. století klášter těžil z darů sousedních pánů a značně rozmnožil své území: vlastnil pozemky až k úpatí Mont Gerbier-de-Jonc.

Od 14. století se množily zkoušky: stoletá válka, černá smrt, pokles povolání, zejména laických bratří, kteří udržovali hospodářskou činnost. Půda byla většinou pronajímána.

Po roce 1515 již opaty nevolili mniši, ale jmenoval je král: jsou doporučujícími opaty mimo klášter, a proto se ne vždy starají o potřeby svých mnichů nebo o horlivost své komunity.

Když byli mniši v roce 1791 přes velkou francouzskou revoluci rozehnáni, byli jen tři. Klášter byl poté vydrancován a následně prodán jako národní majetek. Jeho odlehlost od komunikačních tras ho zachrání před demolicí.

Nepřítomnost mnichů trvala necelých 25 let: v roce 1815 přišla skupina cisterciáků, aby klášter oživila. Pocházejí ze Švýcarska a pocházejí ze skupiny francouzských mnichů z opatství La Trappe, kteří pod vedením otce Augustina de Lestranges cestovali po celé Evropě pronásledováni revolučními armádami a umožnili klášterní a cisterciáckou obnovu ve Francii po pádu Napoleona.

Komunita Aiguebelle se rychle rozvíjí: v roce 1850 má 233 mnichů a založí mnoho dalších klášterů, z nichž většina stále žije: Staouéli, který se stane Notre Dame Atlasu v Alžírsku (ze kterého se zrodily dvě nové komunity: Notre Dame z Tibhirine v Alžírsku a Notre Dame Atlasu v Maroku), Les Neiges v Ardèche, le Désert u Toulouse, les Dombes severovýchodně od Lyonu, Acey v pohoří Jura a pak Koutaba v Kamerunu. Zajišťuje také otcovství komunity mnišek: Notre Dame z Bon Secours (Blauvac) ve Vaucluse.

 

 

Další foto a video, i texty https://www.abbaye-aiguebelle.cef.fr/aiguebelle-aujourdhui/porte-folio-et-videos