Kód: 1237 | Značka: TRAPISTI - Aiguebelle, Francie

Káva - Koutaba, Kamerun

299 Kč / ks
Momentálně nedostupné

100% Arabika, sladká i ovocná chuť.

Kategorie: Káva
Hmotnost: 0.25 kg

Mniši pěstují tuto Arabiku v nadmořské výšce 1200 m.n.m na náhorních plošinách Západního Kamerunu. Zajišťují její distribuci po celém Kamerunu a také ve Francii díky svému zakládajícímu opatství Notre-Dame d'Aiguebelle. Tato Arabica je sladká a ovocná káva, která pochází přímo z malé plantáže mnichů z kláštera Koutaba. Všechna zrna jsou sbírána, zpracovávána a kontrolována s péčí a pozorností, čímž si tato káva zachovává veškerou chuť a aroma.

Hmotnost: 250g

Momentálně skladem zrnková - nemletá.

 

Trapistický klášter Koutaba, Kamerun, Afrika.

5
1x
4
0x
3
0x
2
0x
1
0x
Nevyplňujte toto pole:
5
R Avatar autora | 20.12.2020
Kávu jsem ve vašem obchodu koupila poprvé a jsem velmi spokojena. Kávu piji ráda, jsem zvyklá na jeden druh a kupuji pouze na jednom místě v Plzni. Proto jsem byla zvědavá na tuto kávu. Nezklamala. Je to jiná chuť, než na kterou jsem zvyklá, ale vychutnávám si ji stejně.
 

Klášter Aiguebelle byl založena v roce 1137 na hranicích Dauphiné a Provence mnichy z Morimondu, čtvrté dcery Cîteaux založeného v roce 1115 v Champagne. Klášter je postaven v izolovaném údolí, jak by cisterciácká tradice říkala, na soutoku tří potoků, odtud název "krásné vody", Aiguebelle.

Ve 12. století klášter těžil z darů sousedních pánů a značně rozmnožil své území: vlastnil pozemky až k úpatí Mont Gerbier-de-Jonc.

Od 14. století se množily zkoušky: stoletá válka, černá smrt, pokles povolání, zejména laických bratří, kteří udržovali hospodářskou činnost. Půda byla většinou pronajímána.

Po roce 1515 již opaty nevolili mniši, ale jmenoval je král: jsou doporučujícími opaty mimo klášter, a proto se ne vždy starají o potřeby svých mnichů nebo o horlivost své komunity.

Když byli mniši v roce 1791 přes velkou francouzskou revoluci rozehnáni, byli jen tři. Klášter byl poté vydrancován a následně prodán jako národní majetek. Jeho odlehlost od komunikačních tras ho zachrání před demolicí.

Nepřítomnost mnichů trvala necelých 25 let: v roce 1815 přišla skupina cisterciáků, aby klášter oživila. Pocházejí ze Švýcarska a pocházejí ze skupiny francouzských mnichů z opatství La Trappe, kteří pod vedením otce Augustina de Lestranges cestovali po celé Evropě pronásledováni revolučními armádami a umožnili klášterní a cisterciáckou obnovu ve Francii po pádu Napoleona.

Komunita Aiguebelle se rychle rozvíjí: v roce 1850 má 233 mnichů a založí mnoho dalších klášterů, z nichž většina stále žije: Staouéli, který se stane Notre Dame Atlasu v Alžírsku (ze kterého se zrodily dvě nové komunity: Notre Dame z Tibhirine v Alžírsku a Notre Dame Atlasu v Maroku), Les Neiges v Ardèche, le Désert u Toulouse, les Dombes severovýchodně od Lyonu, Acey v pohoří Jura a pak Koutaba v Kamerunu. Zajišťuje také otcovství komunity mnišek: Notre Dame z Bon Secours (Blauvac) ve Vaucluse.

 

 

Další foto a video, i texty https://www.abbaye-aiguebelle.cef.fr/aiguebelle-aujourdhui/porte-folio-et-videos