PREMONSTRÁTKY - Doksany, Česko

Webová stránka značky: PREMONSTRÁTKY - Doksany, Česko

 

Do českých zemí přivedl premonstrátky ve 12. století král Vratislav II. Roku 1144 byl založen klášter v Doksanech, ve kterém žijí sestry premostrátky i dnes. Modlí se a pracují v tichu klášterní klauzury. Pěstují například bylinky. Všechny výrobky jsou z bylinkové zahrady kláštera.

 

listina  klaster  bylinkova zahrada 

 

odkaz na video o klášteře v Doksanech z cyklu ČT - Toulavá kamera - https://www.ceskatelevize.cz/porady/1126666764-toulava-kamera/209411000320111/video/122613

Doksanský klášter proslul už v dobách středověkých. Byly tady vychovávány a ke zbožnosti vedeny dívky z těch nejvznešenějších rodin, včetně nejznámější české světice, Anežky. Jeho zakladatelka Gertruda i její syn, kníže Jindřich Břetislav jsou zde možná pod boční kaplí kostela pohřbeni.

Klášter byl založen v roce 1144, a pro nás je důležité, že prošel nákladnou a velmi důslednou rekonstrukcí. Bylo to potřeba, protože v minulosti čelila sakrální stavba mnoha pohromám. V době husitských válek byl v roce 1421 dokonce klášter obležen a následně vypálen. Po obnově kláštera byly do jeho znaku přijaty 3 panny – sestry, které se zachránily při útoku Žižkových vojsk útěkem do okolních lesů.

Současný barokní vzhled celého areálu a zejména kostela má na svědomí probošt Josef I. Míka, za jehož správcování nastala doba velkého rozkvětu kláštera. Nejpůsobivější umělecká díla nalezneme v klášterním chrámu. Třeba nádherný barokní oltář od Františka Preise z roku 1703. Deset let byl restaurován v Praze.

Klášter je otevřen i veřejnosti, můžete sem zavítat i s dětmi. Aby ne, když jeho patron svatý Norbert, který řád premonstrátů založil, je patron šťastného narození dětí.

 

 

odkaz na video o duchovní spiritualitě sester premonstrátek z cyklu ČT - Zasvěcení - https://www.ceskatelevize.cz/porady/10213629490-zasveceni/209562213000016-premonstratky/

Ženská větev řádu premonstrátů byla založena roku 1120 sv. Norbertem. Typické pro tento přísný klauzurní kontemplativní řád je uctívání ukřižovaného a zmrtvýchvstalého Krista skrytého v eucharistii.

Do českých zemí přivedl premonstrátky ve 12. století král Vratislav II. Roku 1144 byl založen klášter v Doksanech, ve kterém žijí sestry premostrátky i dnes. Modlí se a pracují v tichu klášterní klauzury. Pěstují například bylinky. Všechny výrobky jsou z bylinkové zahrady kláštera.

Doksanské sestry žádá mnoho lidí nejen o modlitby za nemocné a lidi v těžké životní situaci, ale zejména za početí, donošení a ochranu miminek.

Premonstrátské sestry můžeme ale dnes potkat i v ulicích. Roku 1902 byla na Svatém Kopečku založena strahovských premonstrátem Vojtěchem Frejkou Kongregace sester premonstrátek, které spojují kontemplativní zaměření s prací v terénu, při které pomáhají potřebným.

Žádné produkty značky PREMONSTRÁTKY - Doksany, Česko nebyly nalezeny...

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení