PREMONSTRÁTKY - Doksany, Česko

Webová stránka značky: PREMONSTRÁTKY - Doksany, Česko

 

Do českých zemí přivedl premonstrátky ve 12. století král Vratislav II. Roku 1144 byl založen klášter v Doksanech, ve kterém žijí sestry premostrátky i dnes. Modlí se a pracují v tichu klášterní klauzury. Pěstují například bylinky. Všechny výrobky jsou z bylinkové zahrady kláštera.

 

listina  klaster  bylinkova zahrada 

 

odkaz na video o klášteře v Doksanech z cyklu ČT - Toulavá kamera - https://www.ceskatelevize.cz/porady/1126666764-toulava-kamera/209411000320111/video/122613

Doksanský klášter proslul už v dobách středověkých. Byly tady vychovávány a ke zbožnosti vedeny dívky z těch nejvznešenějších rodin, včetně nejznámější české světice, Anežky. Jeho zakladatelka Gertruda i její syn, kníže Jindřich Břetislav jsou zde možná pod boční kaplí kostela pohřbeni.

Klášter byl založen v roce 1144, a pro nás je důležité, že prošel nákladnou a velmi důslednou rekonstrukcí. Bylo to potřeba, protože v minulosti čelila sakrální stavba mnoha pohromám. V době husitských válek byl v roce 1421 dokonce klášter obležen a následně vypálen. Po obnově kláštera byly do jeho znaku přijaty 3 panny – sestry, které se zachránily při útoku Žižkových vojsk útěkem do okolních lesů.

Současný barokní vzhled celého areálu a zejména kostela má na svědomí probošt Josef I. Míka, za jehož správcování nastala doba velkého rozkvětu kláštera. Nejpůsobivější umělecká díla nalezneme v klášterním chrámu. Třeba nádherný barokní oltář od Františka Preise z roku 1703. Deset let byl restaurován v Praze.

Klášter je otevřen i veřejnosti, můžete sem zavítat i s dětmi. Aby ne, když jeho patron svatý Norbert, který řád premonstrátů založil, je patron šťastného narození dětí.

 

 

odkaz na video o duchovní spiritualitě sester premonstrátek z cyklu ČT - Zasvěcení - https://www.ceskatelevize.cz/porady/10213629490-zasveceni/209562213000016-premonstratky/

Ženská větev řádu premonstrátů byla založena roku 1120 sv. Norbertem. Typické pro tento přísný klauzurní kontemplativní řád je uctívání ukřižovaného a zmrtvýchvstalého Krista skrytého v eucharistii.

Do českých zemí přivedl premonstrátky ve 12. století král Vratislav II. Roku 1144 byl založen klášter v Doksanech, ve kterém žijí sestry premostrátky i dnes. Modlí se a pracují v tichu klášterní klauzury. Pěstují například bylinky. Všechny výrobky jsou z bylinkové zahrady kláštera.

Doksanské sestry žádá mnoho lidí nejen o modlitby za nemocné a lidi v těžké životní situaci, ale zejména za početí, donošení a ochranu miminek.

Premonstrátské sestry můžeme ale dnes potkat i v ulicích. Roku 1902 byla na Svatém Kopečku založena strahovských premonstrátem Vojtěchem Frejkou Kongregace sester premonstrátek, které spojují kontemplativní zaměření s prací v terénu, při které pomáhají potřebným.

Žádné produkty značky PREMONSTRÁTKY - Doksany, Česko nebyly nalezeny...